• slidebg1

    Objawy zbyt
    restrykcyjnej diety


Zbyt restrykcyjne odchudzanie to częsty problem osób, które chcą szybko schudnąć. Skuszone wizją gubienia kilku kilogramów w tydzień, decydują się na ogromne ograniczenia żywieniowe i treningi, nie zdając sobie sprawy, jakie konsekwencje zdrowotne może to spowodować. Po czym poznać, że twoja dieta jest zbyt restrykcyjna?


Zaburzenia koncentracji

Problemy ze skupieniem, zapominanie, splątanie myśli to typowe objawy niedoboru kalorii. Aż 20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego organizmu to energia, którą zużywa mózg. W przypadku dużych restrykcji energetycznych te objawy zauważymy już na samym początku, ponieważ mózg nie magazynuje energii, a wykorzystuje na bieżąco glukozę. W stanach niedoboru glukozy mózg żywi się ciałami ketonowymi, które są wytwarzane w wyniku metabolizmu tłuszczu, jednak ich pozyskanie trwa dłużej i jest bardziej energochłonne niż dowóz glukozy, która bardzo szybko jest wchłaniana do krwi. Zatem jeśli podczas odchudzania zauważysz, że twoje zwyczajne obowiązki sprawiają ci problem albo nie słyszysz, co do ciebie mówi przyjaciółka, może być to wyraźny sygnał, że twoja dieta jest zbyt restrykcyjna i dostarcza za mało kalorii.

Bóle głowy

U osób, które stosują źle zbilansowane diety ubogie w tłuszcz i węglowodany, niedoborowe i monotonne pojawiają się często bóle głowy. Zwykle w czasie stosowania restrykcyjnych diet dochodzi do spadków poziomu glukozy we krwi. Jednym z objawów zbyt niskiego stężenia glukozy czyli hipoglikemii jest trwający wiele godzin, ćmiący ból głowy. Ponadto bóle głowy są efektem odwodnienia, które jest częstym zjawiskiem towarzyszącym ostrej diecie i treningom.

Uczucie zmęczenia

Ciągłe uczucie zmęczenia, senność, czy potrzeba drzemki w ciągu dnia mogą wskazywać na zbyt duże ograniczenia kaloryczne diety. Dodatkowo może pojawić się uczucie zimna. Wszystko dlatego, że zwalnia podstawowa przemiana materii. Organizm dostosowuje tempo podstawowych procesów życiowych do ilości kalorii, które są mu dostarczane codziennie. Poziom energii wiąże się nie tylko z ilością pożywienia, ale również z jego jakością. Dlatego tak ważne jest, aby dieta podczas odchudzania była dietą pełnowartościową i różnorodną.

Przeziębienia i infekcje

Długotrwała niedoborowa dieta skutkuje spadkiem odporności. Układ immunologiczny do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje cynku, selenu, żelaza, witamin A i C oraz kwasu foliowego. Jeśli w trakcie odchudzania częściej zdarzają ci się infekcje, przeziębienia lub opryszczka, jest to znak, że dieta jest zbyt uboga w walory odżywcze i energię.


Wypadanie włosów i łamliwe paznokcie

Objawy niezdrowego odchudzania takie jak wypadanie włosów i rozdwajanie oraz łamliwość paznokci nie pojawiają się od razu, a po około 2-3 miesiącach od wprowadzenia zbyt rygorystycznej diety. Tak samo, jak do budowy innych tkanek, z punktu widzenia zdrowotnego bardziej istotnych, tak i do budowy włosów i paznokci niezbędne jest białko i energia. Ponadto, aby włosy były błyszczące, a paznokcie twarde, codzienne posiłki muszą dostarczać cynku, żelaza oraz witamin z grupy B. Problemy z kondycją włosów i paznokci są typowym zjawiskiem przy stosowaniu tzw. diet cud i monodiet.


Zaburzenia hormonalne

Problemy hormonalne, pojawiające się w wyniku odchudzania, dotyczą przede wszystkim kobiet. Gospodarka hormonalna jest bardzo wrażliwa na przewlekły stres, a rygorystyczna dieta i trening są czynnikiem stresogennym dla organizmu. Niewłaściwe odchudzanie może wpłynąć negatywnie na nadnercza, zwiększyć wydzielanie prolaktyny przez przysadkę mózgową, prowadzić do problemów w wytwarzaniu progesteronu i estrogenów, zaburzeń miesiączkowania, osłabienia produkcji hormonu tarczycy T3 oraz wyzwolenia niedoczynności tarczycy.